1. TÁJOLÓ

Magyarország 10 helyszínéhez adunk információkat. Hol járunk?

Írd a MEGOLDÓLAPON a betű alá a hely számát!

Segítség:

A/
Legkisebb megyénk székhelyén járunk. Itt született I. István. Bazilikája, az ország legmagasabb temploma.
Megnézzük a Bakócz-kápolnát is, ezt a legépebben fennmaradt reneszánsz egyházi épületet.

B/
Hol járunk?

Főapátsága, a világörökség része. A magyarországi bencés rend központja, nagyhírű iskola volt. Jelenlegi nevét Kazinczy Ferenctől kapta.

C/
Megyeszékhely,

„kálvinista Rómá”-nak is nevezik.

Kétszer volt az ország fővárosa. Református kollégiumának múzeuma

1538 óta őrzi híres tanítványainak emléktárgyait. Nagyerdeje az ország első természetvédelmi területe.

D/
A honfoglalás idején idetelepített határőrök védték az országot a támadásoktól, az itt élők királyi őrállóként szolgáltak. A jellegzetes településszerkezetű vidék központja: Őriszentpéter. Mi a terület neve?

E/
Az ősi Alba Regia nemcsak koronázóváros volt 500 évig, de királyi temetkezési hely is.

Koronázó tere az Országalmával jelképe a város történelmének.

F/
Melyik megyében járunk?

A megyeszékhely római neve Savária.

E megyében van az ország legjelentősebb, épen maradt román kori temploma, melyet Jáki Nagy Márton 1256-ban épített.

G/
Melyik város nevezetességei:

Ókeresztény sírkamra

(a világörökség része),

Csontváry Múzeum, Zsolnay Porcelángyár

H/
Melyik megyénk neve volt Újvár?
Itt látható az országban egyedülálló nevezetességként: egy 11.sz.-i altemplom Feldebrőn, itt van az ország legmagasabb pontja is. Székhelye műemlékváros.

I/
Melyik megyében van Szarvas, ahol szélmalom jelzi a történelmi Magyarország középpontját és Gyula, Erkel Ferenc szülővárosa, ahol az Alföld egyetlen téglavára is látható.

J/
Anonymus szerint a honfoglalás után Árpád és nemesei itt állapították meg

az ország törvényeit. Emlékhelyén áll a világ 2. legnagyobb körképe:

Feszty Árpád: A magyarok bejövetele

Magyarország térképét, a keresendő számokkal és helynevekkel a következő linken találod: