5. OKULÓ

A TOTÓN Kölcsey Ferenccel kapcsolatos kérdéseket találsz.

A megoldólapon található TOTÓSZELVÉNYEN tegyél ikszet a helyes válasz alá!

1.

Kölcsey Ferenc 1790. augusztus 8-án született Sződemeteren.Melyik országhoz tartozik a település?

Szlovákia

Ukrajna

Románia

2.

Mely települést tartotta életét meghatározó helynek?
Szülei itt gazdálkodtak, hatéves koráig e területen cseperedett, felnőttként itt, az örökségi birtokon gazdálkodott.

Álmosd

Cseke

Debrecen

3.

Gyermekkori betegség következtében elveszítette bal szeme világát. Mi volt ez a betegség?

agyhártya-gyulladás

himlő

mumpsz

4.

Hat évesen félárván került el otthonról, kollégiumba. Melyik városba?

Sárospatak

Pozsony

Debrecen

5.

A kollégiumi oktatás három fokozatát 13 évi tanulás után járta végig Kölcsey. Mely foglalkozás ismereteit sajátította el?

tanító

jogász

pap

6.

Kollégiumi diákként – Csokonai temetésekor – került kapcsolatba nagyhírű kortársával, akinek tanácsai jelentősen segítették költői útjának indulásakor. Ki ő?

Vörösmarty Mihály

Kazinczy Ferenc

Kisfaludy Károly

7.

Közéleti tevékenységét országgyűlési követként, vármegyei szerepléssel kezdi, 1832-ben. Melyik megye követe?

Szatmár megye

Bihar megye

Pest megye

8.

Mi volt a jelmondata az 1835. február 9-én elhangzott, követi megbízatásáról lemondó búcsúbeszédének?
(A reformkor jelmondata.)

„A haza minden előtt!”

„Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl!”

„Jelszavaink valának: haza és haladás!”

9.

Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én, Csekén írta meg a Himnusz című költeményét. Hol található a Himnusz eredeti kézirata?

Országos Széchényi Könyvtár

Petőfi Irodalmi Múzeum

Magyar

Nemzeti Múzeum

10.

Kölcsey verse 1844-ben vált nemzeti himnusszá. Ki írta a zenéjét?

Egressy Béni

Bartók Béla

Erkel Ferenc

+1

Kölcsey Ferencet az emberi nagyság példájának tekintjük. Hány éves korában hunyt el?