4. FELADAT

4. Grassalkovich hatalmas birtokokat szerzett a Duna–Tisza közén (Gödöllő, Hatvan, Bag) és a mai Budapest területén (Szentlőrinc puszta, Kispest). Később Arad, majd Nógrád vármegye főispánja is lett. Gödöllőn és Hatvanban kastélyt, Máriabesnyőn zárdát építtetett.

A Hatvan főterén álló késő-barokk műemlék-kastélyt 1746-ban vásárolta meg Grassalkovich, amit nem lakókastélynak, hanem a helyi gazdasági uradalom központjának szánt. Élete folyamán a 15 települést magába foglaló hatvani uradalomba 56 épületet emeltetett, melynek egy része még napjainkban is látható.

a, Jelenleg mely intézmény működik a hatvani Grassalkovich Kastélyban?
__________________________________________________________

b, A II. világháborút követően milyen célokra használták a kastélyt?

__________________________________________________________

c, Ki volt a Grassalkovich-kastély országos hírű kertésze?

__________________________________________________________

d, A kastély az 1920-30-as években Hatvany Lajos irodalmár és mecénás révén jelentős szerepet töltött be az ország kulturális életében. A Hatvany-család vendégeként sok neves személy megfordult itt.
Sorolj fel legalább 5 nevet:

__________________________________________________________

A feladat információi az alábbi kötetből származnak, melyek segítenek a megoldásban:

Bacsa Tibor–Hatvani Márk: Hatvan a képes levelezőlapok tükrében.
Hatvan : Hatvan Város Önkormányzata, 2010.
 „
A Grassalkovich-kastély” című fejezet, amely megtalálható a könyvtár honlapján.